מישאל דגן

מנהל מקצועי של תל אביב 100 ו-Running A-Z

B.Ed בחינוך גופני, מאמן כושר גופני, מדריך אתלטיקה ומדריך שחייה. מרצה במכללה האקדמית בוינגייט ומוביל את התחום המעשי בקורס להכשרת מדריכים לריצות ארוכות.

אני תושב תל אביב, רב-סרן במיל', ביצעתי מספר תפקידים במערך הכושר הקרבי בצה"ל. בתפקידי האחרון כראש המדור לאורחות חיים במחלקת הכושר הקרבי הייתי שותף לשינוי הגדול בקרב אנשי הקבע בתחום אורח החיים הבריא. במסגרת תפקידי, אימנתי וניהלתי את קבוצת הריצה של צה"ל וקבוצות נוספות לאנשי הקבע והקצינים (שחייה, רכיבה, קבוצת נשים וקבוצה לירידה במשקל).

אני בעל ניסיון רב בהכנת מאות רצים למרחקים שונים, החל מרצים בתחילת דרכם ועד לרצים מנוסים. השתתפתי בעצמי בלמעלה מ30 ריצות מרתון ואולטרה מרתון בחיי, אשר מחציתן כ"פייסר" (מכתיב קצב) לזמני המטרה השונים.

זמן אישי במרתון: 2:58 ש'. חי ונושם את עולם הריצה בישראל, אוהב את הריצה, את הרץ ואת הארץ.

תאוריית האימון שלי - התאמת תורת האימון לשגרת הספורטאי החובב

תורת האימון בתחום הריצה נחקרה, נבדקה ונכתבה לפני עשרות שנים, ומבוססת על הרץ התחרותי, רץ העילית. עם השנים נבנו תיאוריות שונות אודות הדרך הנכונה להתאמן ולהשתפר בריצה. בימינו אנו - לא כך הדבר. אותם מחקרים ותורות הנם יסודות מדע טובים ונכונים, אך יש להפריד ולהתמקד בהתאמתם לשגרת החיים שלנו.

כספורטאים חובבים שאינם תחרותיים, על אף שאנו שואפים להיות כאלו, איננו מנהלים אורח חיים ספורטיבי התואם את זה של רצי העילית. אנחנו טרודים בענייני עבודה ומשפחה, איננו אוכלים ונחים במידה מספקת, ומערכת השריר והשלד בגופינו אינה מאפשרת התייחסות זהה לזו של רצי העילית. (מוזמנים לצפות בסרטון באורך 10 דק' מתוך הרצאתי "האבולוציה של הרץ הישראלי המצוי" הממחיש את הנושא)

אני מאמין שהדרך הנכונה להגיע להישגים היא אכן שימוש במדע כבסיס מקצועי, תוך התאמתו לספורטאי, לאופיו הפיזי והמנטאלי, ולשגרת חייו. המדע הוא אכן בסיס מקצועי חשוב ושימושי, אך החוויה האישית היא הדרך להצלחה.

על מנת להצליח לעשות את החיבור הדרוש, אני מקפיד לאמן בעצמי את כל אימוני המועדון, ולא "מי מטעמי". אין תחליף לאינטראקציה ולהיכרות האישית עם הספורטאי, לראות אותו בפועל, להקשיב, להבין ולעשות את ההתאמות הנדרשות לתכנית האימונים שלו. נשמע כמו יופי של קלישאה, אבל כל מתאמן הוא עולם ומלואו, ביכולותיו הפיזיות, המנטאליות ובמטען שהוא נושא עמו. על היחס האישי ורמת הפתיחות הגבוהה אליה אני מגיע עם הספורטאים שלי, יעידו ההישגים.

דברים אלו מובילים אותי ואת מועדון תל אביב 100:

100 ספורטאים, 100% הישגים, 100% מישאל דגן.

על תאוריית האימון שלי אני כותב בפוסטים שונים בבלוג שלי: מרתון בלוג

צילום: טלי שיאצו (ספורטלי)
צילום: טלי שיאצו (ספורטלי)
צילום: עופר ביידה
צילום: עופר ביידה